top of page

Hipoteza Riemanna – sformuÅ‚owana w 1859 roku hipoteza dotyczÄ…ca badanej przez niemieckiego matematyka Bernharda Riemanna funkcji dzeta. Jest jednym z najwiÄ™kszych nierozwiÄ…zanych problemów w matematyce. Mówi ona, że wszystkie tzw. nietrywialne zera (nierzeczywiste) tej funkcji majÄ… część rzeczywistÄ… równÄ… ½. Problem ten ma duże znaczenie dla caÅ‚ej matematyki – w szczególnoÅ›ci dla teorii liczb, ale również dla statystyki oraz fizyki. Clay Mathematics Institute ufundowaÅ‚ nagrodÄ™ w wysokoÅ›ci miliona dolarów za dowód lub obalenie tej teorii.

Hipoteza Riemanna-1859r.

Brak pełnego rozwiązania

IstniejÄ… wyniki w szczególnych przypadkach. Brak peÅ‚nego rozwiÄ…zania.

Stan na dzisiaj

Dla liczb zespolonych s spełniających warunek Re s > 1 funkcja dzeta określona jest wzorem:

Funkcja ta daje siÄ™ jednoznacznie przedÅ‚użyć analitycznie na całą pÅ‚aszczyznÄ™ zespolonÄ…, nie liczÄ…c punktu s = 1, gdzie funkcja przechodzi w rozbieżny szereg harmoniczny. Dzeta Riemanna ma tzw. trywialne miejsca zerowe dla s = -2, -4, -6, ... . Hipoteza Riemanna mówi, że wszystkie pozostaÅ‚e miejsca zerowe znajdujÄ… siÄ™ na prostej Re s = ½, zwanej prostÄ… krytycznÄ…. G.H. Hardy oraz J.E. Littlewood udowodnili, że istnieje nieskoÅ„czenie wiele miejsc zerowych funkcji dzeta na prostej krytycznej. ZostaÅ‚o również udowodnione, że przynajmniej 40% miejsc zerowych leży na prostej krytycznej (Conrey 1989).

Hipoteza Riemanna, a teoria liczb:

Prawdziwość hipotezy Riemanna pozwalaÅ‚aby na wzmocnienie pewnych nierównoÅ›ci dotyczÄ…cych liczb pierwszych oraz równoÅ›ci asymptotycznych. Okazuje siÄ™ na przykÅ‚ad, że hipoteza Riemanna jest równoważna poniższej równoÅ›ci (π(n) to liczba liczb pierwszych w przedziale od 1 do n) bÄ™dÄ…cej wzmocnieniem twierdzenia o liczbach pierwszych:

Gdzie Li(n) oznacza tzw. resztę z logarytmu całkowego, a do zapisu użyto tzw. dużego O.

© 2023 by Scientist Personal. Proudly created with Wix.com

bottom of page