Teoria Yanga-Millsa-1954r.
Stan na dzisiaj
Brak pełnego rozwiązania
IstniejÄ… wyniki w szczególnych przypadkach. Brak peÅ‚nego rozwiÄ…zania.
Pole Yanga-Millsa – Pole rzÄ…dzÄ…ce oddziaÅ‚ywaniem wszystkich znanych czÄ…stek elementarnych we WszechÅ›wiecie. ZostaÅ‚o zaproponowane w 1954 roku przez Chen Ning Yanga i jego ucznia Roberta Millsa. Jest ono uogólnieniem pola Maxwella – wprowadzonego sto lat wczeÅ›niej, by m.in. opisać Å›wiatÅ‚o – z tym wyjÄ…tkiem, że pole Yanga-Millsa w niektórych teoriach dopuszcza obecność Å‚adunku magnetycznego. Dla oddziaÅ‚ywaÅ„ sÅ‚abych kwantem odpowiadajÄ…cym polu Yanga-Millsa jest wuon (bozon W), który może mieć Å‚adunek (czyli sÅ‚aby izospin) +1 lub -1 oraz zeton (Å‚adunek 0). NoÅ›nikiem oddziaÅ‚ywania silnego sÄ… gluony wystÄ™pujÄ…ce w oÅ›miu stanach kwantowych.
Oddziaływania silne
​
Kwarki łączÄ… siÄ™ ze sobÄ… dziÄ™ki wymianie maÅ‚ych porcji energii nazywanych gluonami. Skondensowane pole gluonowe jest na tyle silne, że kwarków nie można nigdy rozdzielić, wyjaÅ›nia to dlaczego nigdy nie wykryto kwarków eksperymentalnie jako czÄ…stek swobodnych.
OddziaÅ‚ywania sÅ‚abe decyduje o wÅ‚asnoÅ›ciach leptonów. OddziaÅ‚ujÄ… ze sobÄ… wymieniajÄ…c kwanty zwane wuonami i zetonami. SiÅ‚y powstajÄ…ce w wyniku wymiany tych dwóch bozonów sÄ… zbyt sÅ‚abe, aby zwiÄ…zać trwale leptony.
Oddziaływania słabe
Oddziaływanie elektromagnetyczne
Bozonem cechowania oddziaÅ‚ywania elektromagnetycznego jest foton. Nie ma on masy, w zwiÄ…zku z czym porusza siÄ™ z prÄ™dkoÅ›ciÄ… Å›wiatÅ‚a. Jak inne bozony cechowania Modelu Standardowego ma spin równy 1. Zgodnie z przewidywaniami przy bardzo wysokich temperaturach (10^15 K) oddziaÅ‚ywanie elektromagnetyczne i oddziaÅ‚ywanie sÅ‚abe łączÄ… siÄ™ w oddziaÅ‚ywanie elektrosÅ‚abe. Przy niższych temperaturach symetria opisujÄ…ca to oddziaÅ‚ywanie jest jednak spontaniczne Å‚amana z powodu istnienia pola Higgsa.

Struktura neutronu, zbudowanego z trzech kwarków: dwóch kwarków dolnych "d" i jednego kwarka górnego"u" (ukÅ‚ad udd), zwiÄ…zanych silnym oddziaÅ‚ywaniem przenoszonym przez gluony.
Problem pojawiÅ‚ siÄ™ przy analizie zderzeÅ„ czÄ…stek. Na przykÅ‚ad: gdy neutrino zderza siÄ™ z elektronem wymieniajÄ… kwant sÅ‚abego oddziaÅ‚ywania – wuon. To oddziaÅ‚ywanie można z poczÄ…tku opisać diagramem Feynmana, jednak zgodnie z teoriÄ… kwantowÄ…, należy dodać maÅ‚e poprawki kwantowe, aby obliczenia byÅ‚y dokÅ‚adne należy uwzglÄ™dnić wszystkie diagramy Feynmana. Przez grafy z pÄ™tlÄ… poprawki te okazaÅ‚y siÄ™ nieskoÅ„czone. ZostaÅ‚o to rozwiÄ…zane przez fizyka Gerardusa ’t Hoofta, który wykazaÅ‚, że gdy mamy do czynienia z Å‚amaniem symetrii pole Yanga-Millsa zyskuje masÄ™, ale pozostaje skoÅ„czonÄ… wielkoÅ›ciÄ…, a nieskoÅ„czonoÅ›ci spowodowane grafami z pÄ™tlÄ… można uproÅ›cić lub usunąć.